AA

Швидка медична та невідкладна допомоги

Що таке невідкладний стан?

Згідно Статті 1 Закону України про екстрену медичну допомогу:

Невідкладний стан людини — раптове погіршення фізичного або психічного здоров’я, яке становить пряму та невідворотну загрозу життю та здоров’ю людини або оточуючих її людей і виникає внаслідок хвороби, травми, отруєння або інших внутрішніх чи зовнішніх причин;

Згідно тієї ж статті:

Екстрена медична допомога – медична допомога, яка полягає у здійсненні працівниками системи екстреної медичної допомоги відповідно до цього Закону невідкладних організаційних, діагностичних та лікувальних заходів, спрямованих на врятування і збереження життя людини у невідкладному стані та мінімізацію наслідків впливу такого стану на її здоров’я;

Що це означає простими словами? – Швидка допомога створена для того щоб надавати ЕКСТРЕНУ ДОПОМОГУ тим людям, які її потребують! Тобто тим людям які знаходяться у НЕВІДКЛАДНОМУ СТАНІ. Одразу зазначимо, що температура 40 у Вашої дитини це НЕ невідкладний стан, і це не є приводом для виклику швидкої. (так шановні, 40 у вашої дитини – це максимум виклик дільничого педіатра).

Як відрізнити невідкладний стан від терапевтичного захворювання? Є чіткий перелік невідкладних станів, можете роздрукувати і повісити собі на кухні.

ЦЕ ПЕРЕЛІК ВИПАДКІВ КОЛИ ВИ МАЄТЕ ПРАВО НА ВИКЛИК ШВИДКОЇ!
Згідно додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2012 р. № 1119:

1. До категорії екстрених належать звернення стосовно пацієнта, який перебуває у невідкладному стані, що:

1) супроводжується:

- знепритомленням;

- судомами;

- раптовим розладом дихання;

- раптовим болем у ділянці серця;

- блювотою кров’ю;

- гострим болем у черевній порожнині;

- зовнішньою кровотечею;

- ознаками гострих інфекційних захворювань;

- гострими психічними розладами, що загрожують життю і здоров’ю - пацієнта та/або інших осіб;

2) зумовлений:

- усіма видами травм (поранення, переломи, вивихи, опіки, важкі забої, травми голови);

- ураженням електричним струмом, блискавкою, тепловими ударами, переохолодженням, асфіксією всіх видів (утоплення, потрапляння сторонніх предметів у дихальні шляхи);

- ушкодженнями різної етіології під час надзвичайних ситуацій (дорожньо-транспортні пригоди, аварії на виробництві, стихійні лиха тощо);
- отруєннями, укусами тварин, змій, павуків та комах тощо;
порушенням нормального перебігу вагітності (передчасні пологи, кровотеча тощо).

А тепер перелік випадків коли Ви НЕ маєте права викликати швидку допомогу, згідно додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2012 р. № 1119:

До категорії неекстрених належать звернення стосовно пацієнта, стан якого не є невідкладним та:

1) супроводжується:

- раптовим підвищенням температури тіла з кашлем, нежиттю, болем у горлі;
- головним болем, запамороченням, слабкістю;

- болем у попереку, суглобах (радикуліт, остеохондроз, артрит, артроз тощо);
- підвищенням артеріального тиску;

- больовим синдромом у онкологічних хворих;

- алкогольним, наркотичним, токсичним абстинентним синдромом;

2) зумовлений загостренням хронічних захворювань у пацієнтів, які перебувають під наглядом сімейного або дільничного лікаря з приводу гіпертонічної хвороби, виразки шлунка та дванадцятипалої кишки, хронічного запалення печінки, жовчного міхура, кишківника, хвороби нирок, суглобів тощо.

Що це означає?  Згідно п. 5 наказу Міністерства охорони здоров`я України №500, диспетчер має право:

5.1. Відмовляти населенню у викликах, які за суттю є необгрунтованими для станції швидкої медичної допомоги згідно з її профільністю та передавати, при потребі, ці виклики в амбулаторно-поліклінічні заклади.
Тому диспетчер може цілком законно ВІДМОВИТИ вам  у виклику швидкої допомоги.

Що ж повинен робити простий громадянин України? Які в нього права та обов’язки?

Стаття 3 Закону України про екстрену медичну допомогу.

У разі виявлення людини у НЕВІДКЛАДНОМУ стані, яка не може особисто звернутися за наданням ЕКСТРЕНОЇ медичної допомоги, та за відсутності медичних працівників на місці події громадянин України або будь-яка інша особа, які виявили таку людину, зобов’язані:

-негайно здійснити виклик ЕКСТРЕНОЇ медичної допомоги за єдиним телефонним номером екстреної медичної допомоги 103 чи за єдиним телефонним номером системи екстреної допомоги населенню 112 або повідомити про виявлену людину у НЕВІДКЛАДНОМУ стані та про місце події працівників найближчого закладу охорони здоров’я чи будь-яку особу, яка зобов’язана надавати домедичну допомогу та знаходиться поблизу місця події;

-за можливості надати виявленій людині у НЕВІДКЛАДНОМУ стані необхідну допомогу, у тому числі шляхом перевезення такої людини до найближчого до місця події відділення ЕКСТРЕНОЇ (НЕВІДКЛАДНОЇ) медичної допомоги чи іншого закладу охорони здоров’я, у якому може бути забезпечено надання необхідної медичної допомоги.
Що це означає? Що ви просто зобов’язані викликати швидку якщо виявили людину у невідкладному стані. АЛЕ ТІЛЬКИ ЯКЩО СТАН НЕВІДКЛАДНИЙ!!!!!! Безхатько чи алкоголік що спить у переході – це далеко не НЕВІДКЛАДНИЙ СТАН! Тим паче якщо ви викликаєте швидку, то лікар згідно статті 3 Закону України про екстрену медичну допомогу може зобов’язати вас перевезти цю людину до найближчого до місця події відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги чи іншого закладу охорони здоров’я, у якому може бути забезпечено надання необхідної медичної допомоги на власному авто.

Додатково повідомляємо, що Южноукраїнське відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги очолює завідувач Головко Тетяна Йосипівна, тел.. 4-64-50; 4-17-20.

Читайте також

Інформація управління охорони здоров’я Южноукраїнської міської ради по програмі «Фонд міської ради на виконання депутатських повноважень»

Управління охорони здорові'я Южноукраїнської міської ради

Інформація управління охорони здоров’я Южноукраїнської міської ради по програмі «Фо...

Звіт управління охорони здоров’я Южноукраїнської міської ради про виконання міської комплексної програми "Охорона здоров’я в Южноукраїнській міській територіальній громаді"

Управління охорони здоров'я Южноукраїнської міської ради

Звіт управління охорони здоров’я Южноукраїнської міської ради  про виконання місь...