Южноукраїнська міська рада

Офіційне Інтернет-представництво

Послуги служби зайнятості для внутрішньо перемішених осіб

25.01.2024
Южноукраїнський відділ Вознесенської філії Миколаївського обласного центру зайнятості

Вже майже два роки триває повномасштабне вторгнення, яке змінило життя більшості українців.

Багато наших громадян через війну змушені були переїхати на більш безпечні території. І вже на новому місці шукати житло та роботу

Тож, одним із пріоритетних завдань служби зайнятості стало забезпечення внутрішньо переміщених осіб робочим місцем або ж можливістю здобуття нової професії чи започаткування власної справи.

Як же вирішує служба зайнятості ці завдання?  

По-перше – це системна співпраця з роботодавцями. Служба зайнятості реалізує дві програми надання компенсацій роботодавцям – за працевлаштування ВПО та за працевлаштування ВПО під час дії воєнного стану.

Слід зазначити, що з 01 січня цього року розмір компенсацій за програмою працевлаштування ВПО під час дії воєнного стану підвищено до 7 100 грн на місяць, а з квітня  компенсація становитиме 8 000 грн. на місяць. Також збільшено тривалість виплати такої допомоги – з двох до трьох місяців, а за працевлаштування ВПО, які мають інвалідність, роботодавець зможе отримувати компенсацію шість місяців.

По-друге –  надання послуг з працевлаштування переселенцям, які звернулися за допомогою до служби зайнятості.  Фахівці служби зайнятості здійснюють індивідуальний підбір вакансій для кожної людини з урахуванням отриманої освіти, професійного досвіду та побажань до майбутнього робочого місця. Все, що необхідно зробити внутрішньому переселенцю – це звернутися до найближчого центру зайнятості або зареєструватися як безробітний через Портал Дія.

Третій напрям –  професійне навчання. Зараз людина не завжди може знайти роботу та розвиватись за професією, яку вона отримала багато років назад. Ринок праці постійно змінюється, тому часто виникає необхідність набуття нових сучасних знань та навичок. Служба зайнятості може допомогти, адже має досить потужну систему власних центрів професійно-технічної освіти, які готують фахівців за 95 робітничими професіями та 365 освітніми програмами. Для безробітних таке навчання безоплатне, воно здійснюється за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Після успішного завершення навчання слухачам видається документ державного зразка про присвоєння відповідної кваліфікації. Опанувати нову професію можна на замовлення роботодавця або для самозайнятості, тобто коли людина планує стати підприємцем.

Іншою можливістю здобуття нових навичок є отримання ваучера на навчання. Він видається за затвердженим Мінекономіки переліком із 124 професій та спеціальностей. Вартість ваучера не може перевищувати  10-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (на сьогодні це більше 30 тис. грн.).

Ваучер надається людям певних категорій, зокрема й ВПО, які не зареєстровані як безробітні, мають  професійно-технічну чи вищу освіту. Заявку на отримання ваучера можна подати онлайн, вона буде опрацьована фахівцями служби зайнятості протягом 3 робочих днів.

Четвертий напрям роботи – надання грантів на започаткування або розвиток вже діючого бізнесу. Передусім, мова йде про грантовий проєкт «Власна справа», що дає можливість отримати від 50 до 250 тис. грн на втілення своєї підприємницької мрії.

На ще одну грантову програму «Грант для ветеранів та їх подружжя» можуть подаватися переселенці зі статусом учасника бойових дій або члени їх сімей. У рамках цієї програми можна розраховувати на такі грантові суми:

  • до 250 тис. грн – за умови створення одного робочого місця;
  • від 250 до 500 тис. грн – за умови створення двох робочих місць;
  • від 500 до 1 млн грн може отримати учасник бойових дій або особа з інвалідністю внаслідок війни, зареєстрований як фізична особа-підприємець протягом 36 місяців до дати подачі документів, за умови створення чотирьох нових робочих місць.

Подати заявку на участь у грантових програмах разом із бізнес-планом можна через  Портал Дія.  

Зауважимо, що повернення отриманих коштів здійснюється протягом трьох років реалізації проєкту через сплату податків і зборів, передусім за працевлаштованих на нові робочі місця працівників.

Тож  працюємо заради перемоги! Розвиваємо Україну разом!