Южноукраїнська міська рада

Офіційне Інтернет-представництво

Пандус — що це таке? І чому він потрібен на вході до приміщення, де є сходи

22.01.2024
Управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради

Що таке пандус?

Пандус - це суцільна похила площина, завдяки якій маломобільні групи населення (вагітні жінки, діти до 7-ми років, особи, які супроводжують малолітніх дітей, люди похилого віку, особи з інвалідністю, діти з інвалідністю, особи з постійними та/або тимчасовими функціональними порушеннями (фізичними, сенсорними, психічними, розумовими), особи, які отримали тимчасову травму або хворіють та ін.) можуть самостійно подолати перепади висот на своєму шляху. Тож будь-які сходи (або інші бар’єри) мають дублюватися пандусом. Пандус допоможе людям із дорожніми або господарськими валізами.

Яким має бути пандус?

Кут нахилу пандуса має бути 3-5 градусів. Якщо кут набагато більший, то цей пандус може нести небезпеку для життя. Наприклад, для людини, яка пересувається кріслом колісним.

Ширина пандуса від 1,2-2 м. Вужче пандуси краще не робити, адже люди не зможуть ним скористатися.

Співвідношення висоти перепаду до довжини пандуса — 1:20 (допускається 1:12 — 8 % (менше 5 градусів)). А якщо висота не вища 20 см, тоді допускається 1:10. По всій довжині пандус мають супроводжувати поручні з обох боків на висоті 0,7 і 0,9 м. Поручні роблять заокругленими на кінці. Вони виступають за початок і кінець пандуса (на 30 см).

Після кожного підйому на 0,8 метра необхідно продумати горизонтальні площадки глибиною не менше 1,5 м.

Пандус роблять із шорсткої та не слизької поверхні. Початок та кінець пандуса візуально контрастують з іншими поверхнями.

Якщо вхід до приміщення - на одному рівні з тротуаром/вулицею, то облаштовувати пандус непотрібно. Або в тому випадку, коли поруч із входом розташований підйомник/ліфт,

Пандуси — це можливість для людей з інвалідністю самостійно виходити з дому, робити свої справи й мати можливість зустрітися з друзями на каву. Бути соціально активними й не просити незнайомців про допомогу.

Після повномасштабного вторгнення кількість людей з інвалідністю збільшилася. Тож пандуси (та інші елементи доступності) мають бути всюди, де це необхідно.

А вони потрібні навіть у неочевидних випадках. Наприклад, якщо людина впевнено користується протезом, їй може бути некомфортно підніматися чи спускатися сходами.

Хто повинен встановити пандус?

Встановлювати пандуси повинні органи державної влади, підприємства (об’єднання), установи й організації (незалежно від форм власності і господарювання). Якщо це жилий будинок - балансоутримувач будинку.