Res --> 1 Офіційний сайт міста Южноукраїнськ | Профілактика грипу та ГРВІ
AA

Профілактика грипу та ГРВІ

Грип — це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті. Епідемічні спалахи припадають на холодну пору року. Збудник – вірус трьох типів: А, В, С. Віруси грипу В і С викликають поодинокі захворювання, вірус типу А найчастіше стає причиною спалахів хвороби.

По данним ВООЗ в сезон 2020-21 років в Західних та Центральних регіонах Європи очікується дія чотирьох типів вірусів грипу:  A-H1N1 Guangdong 2019,  A- H3N2 Hong Kong 2019,  B-Washsngton 2019,  B- Phuket 2013.

За прогнозами в Україні грипом та ГРВІ перехворіє кожний 6 мешканець.Епідеміологічне неблагополуччя з ГРВІ та грипу буде проходити одночасно з епідеміологічним недлагополуччям по коронавірусній інфекції,що загрожує погіршенню ситуації. Епідемічний сезон ГРВІ та грипу розпочинається з 20 тижня (28.10.20р.) та завершується після 20 тижня(23.05.21р.)

По м.Южноукраїнську епідемічний сезон 2019-20 років характеризувався низькими показниками захворюваності та незначною активнистю вірусів грипу. Усього за цей період перехворіло 2327 чол., у т.ч. грипом – 18(0,3%).

Всього за 8 місяців 2020 р. перехворіло на ГРВІ та грип 4897 чоловік (8 міс. 2019р.-6353 чол.), на грип -21(8 міс.2019- 78).Доля захворюваності дітей в 2020 р. -60,2%(2019-64,2%).

Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим. Тому перші ж симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги. Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може лише за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу.

Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом – коли хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє. У зоні зараження перебувають усі в радіусі 2 метрів навколо хворого. Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів – це, в середньому, 7 днів.

При появі перших симптомів грипу хвора людина обов'язково повинна залишатися вдома та зв’язатися зі своїм сімейним лікарем - щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не наражати інших людей на небезпеку, смертельну для деяких з них. Такими симптомами є: підвищена температура тіла, біль у горлі, кашель, нежить, біль у м'язах.

Викликайте "швидку" чи терміново звертайтеся безпосередньо до лікарні, якщо присутні наступні симптоми: сильна блідість або посиніння обличчя, затруднення дихання, висока температура тіла, що довго не знижується, багаторазове блювання та випорожнення, порушення свідомості — надмірна сонливість чи збудженість, болі у грудній клітці, домішки крові у мокроті, падіння артеріального тиску. Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів — небезпечно. Затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.

Особливо небезпечним грип є для представників груп ризику – це діти до 5 років (особливо – діти до 2 років), вагітні жінки, люди віком від 65 років, люди з надмірною вагою, хворі на діабет, хворі на хронічні серцево-судинні захворювання, хворі на хронічні захворювання легенів, люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями. Також сюди належать професійні групи ризику - медичні працівники, вчителі й вихователі, продавці, водії громадського транспорту, усі, хто працює в багатолюдних місцях.

Найефективнішим засобом профілактики грипу є щорічна вакцинація – це специфічна профілактика. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною. Найкращий час для проведення вакцинації — напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то щеплюватись можна і впродовж всього сезону. Це посилює здатність організму протистояти грипу. Розвиток імунного захисту починається з 2-го дня після вакцинації і сягає максимуму через 2-3 тижні. Імунітет зберігається від 6 до 12 місяців.

В попередні роки питання імунізації в місті практично не вирішувалось (щеплювалось від 0,3% до 0,5% від кількості населення).Враховуючи одночасну циркуляцію вірусів грипу та коронавірусів,які можуть посилювати клінічні прояви та приводити до виникнення більшого числа ускладнень, необхідно захистити себе від грипу усіма доступними методами,у першу чергу -вакцінацією. Для колективного захисту на підприємствах потрібно щепити 75% населення,колективу,тощо.

В Україні зареєстрована одна вакцина – чотирьохвалентна Ваксигрип Тетра(Франція). В стадії реєстрації знаходяться ще 2 вакцини.

Ще є неспецифічна профілактика, це коли людина власними силами може захистити себе від захворювань на грип та ГРВІ. Для цього потрібно: уникати скупчень людей, користуватися одноразовими масками при необхідності, регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання, повноцінно харчуватися з введенням в їжу натуральних вітамінів, висипатися, уникати перевтоми, мати чисті руки, користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками, загартовуватись, займатись спортом, ходити більше пішки, при необхідності використовувати хімічні засоби профілактики, які є в аптеках (вітаміни, противірусні препарати) Не займайтеся самолікуванням! Відповідне медикаментозне лікування хворому призначає тільки лікар.

Будьте здорові!

 Сімейний лікар НКП ЮУМЦПМСД    Н.О.Грущанська

Читайте також

Як захиститися від холери

НКП «Южноукраїнський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»

Холера − це гостра діарейна інфекція, що виникає при вживанні харчових продуктів або води...

Що таке сказ?

НКП «Южноукраїнський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»

Сказ - це гостра інфекційна хвороба з тяжким ураженням центральної нервової системи, що спричиняєтьс...

Профілактика отруєнь рослинами

НКП «Южноукраїнський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»

Гострі отруєння рослинами трапляються зазвичай у теплу пору року серед мешканців які вживають незнай...