Res --> 1 Офіційний сайт міста Южноукраїнськ | Особливості проведення атестації робочих місць за умовами праці в закладах охорони здоров'я та соціальної допомоги
AA

Особливості проведення атестації робочих місць за умовами праці в закладах охорони здоров'я та соціальної допомоги

Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 №442, атестації підлягають робочі місця, на яких технологічний процес, використовуване обладнання, сировина і матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працівників, а також їх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Атестація робочих місць проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й галузевої спрямованості. Атестація повинна проводитись не рідше одного разу на 5 років.

Результати атестації використовуються для визначення права працівників на пенсію за віком на пільгових умовах, щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці, скорочену тривалість робочого тижня тощо.

Підтвердження цього права працівникові можливе тільки при віднесенні його робочого місця до категорії із шкідливими умовами праці на підставі санітарно-гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу.

Згідно з Гігієнічною класифікацією праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я від 08.04.2014 №248, шкідливі умови праці – це умови, що характеризуються такими рівнями шкідливих виробничих факторів, які перевищують гігієнічні нормативи та здатні чинити несприятливий вплив на організм працівника та/або його нащадків.

Для виробництв, робіт, професій та посад, в яких у Списках №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також у Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, передбачено показники умов праці, за якими саме й проводиться атестація (Методичні рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджені 01.09.92 Міністром праці України (постанова №41) та Головним державним санітарним лікарем України).

Так, для працівників установ охорони здоров'я та соціальної допомоги у Списках №1 і №2, а також у зазначеному вище Переліку, зокрема, передбачено показник «безпосереднє обслуговування хворих», який не піддається інструментальному дослідженню. Тобто, робота в таких умовах має особливий характер праці.

Це відповідає і вимогам Гігієнічної класифікації праці, у якій визначено, що особливий характер праці – це роботи, які виконуються з високим рівнем нервово-емоційного та інтелектуального навантаження, в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров'я.

Згідно з Додатком 3 до Гігієнічної класифікації праці умови праці працівників в спеціалізованих медичних, інфекційних, туберкульозних установах і підрозділах відносять до відповідного класу без проведення досліджень, наприклад, до ступеня 3.3. – умови праці працівників, які мають контакт зі збудниками інфекційних хвороб (або мають контакт з хворими), а також працівників патоморфологічних відділень, прозекторських, моргів.

Враховуючи такі особливості умов праці, розроблено Інструкцію проведення атестації робочих місць в установах охорони здоров’я і соціального забезпечення, яку затверджено заступником Головного державного експерта з умов праці України та заступником Головного державного санітарного лікаря України (лист Мінпраці від 05.05.95 №06-1544 і МОЗ від 17.05.95 №5.05.08-370), згідно з якою атестація відповідних робочих місць проводиться комісійно, без проведення санітарно-гігієнічних досліджень.

Слід зазначити, що все викладене вище стосується тільки проведення атестації на робочих місцях медичних працівників. До штату закладів охорони здров'я та соціальної допомоги, як правило, входять робітники допоміжних підрозділів, наприклад, оператори котельні, машиністи із прання та ремонту спецодягу, кухарі тощо. Робітники за цими професіями мають право на отримання щорічних додаткових відпусток за шкідливі та важкі умови праці, доплату за умови праці, молоко або інші рівноцінні харчові продукти. Зазначені компенсації можуть призначатись таким робітникам лише за результатами атестації робочих місць за умовами праці.

Враховуючи, що робітники таких професій не відносяться до медичних працівників, атестація їх робочих місць повинна проводитись у повному обсязі, включаючи проведення санітарно-гігієнічних досліджень шкідливих факторів виробничого середовища і трудового процесу.

Читайте також

"Дитина не одна"- тимчасова допомога на дітей, щодо яких встановлено факт відсутності батьківського піклування

Управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради

Постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2024 р. № 331 «Деякі питання провадження...

Кіберзалежність

Управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради

На початку свого розвитку комп’ютерні технології здебільшого застосовувалися для роботи, але з...

До уваги ветеранів війни, членів  їх сімей та членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України!

Управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради

Управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради повідомляє. 20 березня 2024...