Res --> Офіційний сайт міста Южноукраїнськ | Неінфекційні захворювання під час війни: як боротися з ризиками?
AA

Неінфекційні захворювання під час війни: як боротися з ризиками?

Неінфекційні захворювання (НІЗ) – це хворобливі стани, які не передаються від людини до людини, мають тривалий перебіг і повільно прогресують, а також погіршують психоемоційне і фізичне здоров’я. НІЗ є результатом поєднаного впливу генетичних, фізіологічних, екологічних і поведінкових чинників та є основною причиною смертності в світі. Люди з супутніми неіфекційними хронічними хворобами мають великий ризик тяжких ускладнень від COVID-19.

Повномасштабна війна змінила життя людей. Багато хто опинився в тяжких життєвих обставинах, стресових умовах, обумовлених втратою близьких людей, перебуванням під постійними бомбардуваннями, евакуацією та переміщенням далеко від дому. А неконтрольований стрес може призвести до втрати здоров’я та підвищення ризику виникнення НІЗ.

Фактори ризику НІЗ

Для того, щоб людина залишалася здоровою та її фізичний і психологічний стан не погіршувався, вона має стежити за 4 факторами ризику:

  • вживання тютюну;
  • вживання алкоголю;
  • харчування;
  • фізична активність.

Проте, це працює тільки в комплексі! Людині важливо піклуватися про свій організм, при цьому звертати увагу на всі складові, що є факторами ризику виникнення НІЗ.

Відмова від тютюну та алкоголю, здорове харчування (сюди ж входить безпека харчових продуктів в умовах війни та вживання безпечної води) і звісно регулярна фізична активність – всі ці фактори знижують ризик розвитку НІЗ.

Важливість скринінгу для виявлення НІЗ

Скринінг – це система первинного обстеження людей, які вважаються (чи вважають себе) здоровими, з метою своєчасного виявлення можливих  захворювань або станів, що передують ним. Скринінг включає різні тести та опитування. За допомогою скринінгів можна визначити необхідність профілактичних заходів для людини.

Скринінги можуть допомогти виявити рак шийки матки, цукровий діабет 2 типу, артеріальну гіпертензію, депресію та багато інших станів. Для прикладу, як скринінг може допомогти визначити хворобу – цукровий діабет 2 типу (ЦД)? Адже це метаболічне захворювання, що характеризується підвищеним рівнем цукру в крові. У найбільшій групі ризику – люди віком 45+, які мають надлишкову масу тіла.

Вимірювати кров/ робити тестування можна кількома способами. Важливо звертати увагу на показники, які визначають норму:

Норма цукру в здорової людини (рівень глюкози у венозній крові вимірюється натщесерце) = понад 4,0, проте менш як 6,1.

Норма рівня глюкози капілярної крові натщесерце = понад 5,6, проте менш як 11,1 моль/ л. (визначення за допомогою глюкометра).

Норма рівня глікозильованого гемоглобіну HbA1c в крові натщесерце менш як 4, проте не більш як 6,2%.

При певних особливостях показників норми цукру капілярної крові, важливо перевірити потім норму глікозильованого гемоглобіну HbA1c. Варто звернутися до сімейного лікаря за консультацією, щоб визначити правильні показники.

Визначити свій ризик розвитку цукрового діабету можна на сайті Центру громадського здоров’я завдяки онлайн-тесту https://diabetes.phc.org.ua/ .

Здоровий спосіб життя може допомогти запобігти низці хвороб, яких можна уникнути. Варто не забувати про це під час війни, адже здоров’я допоможе нам не лише спокійно та комфортно жити, але й ефективно допомагати нашим громадянам, воїнам та волонтерам.

Читайте також

 Шановні Почесні донори!

Управління охорони здоров'я Южноукраїнської міської ради

14 червня відзначається Всесвітній день Донора крові. Бюджетом Южноукраїнської міської територіал...

Звіт про виконання міської комплексної програми "Охорона здоров’я в Южноукраїнській міській територіальній громаді" на 2021 – 2025 роки, затвердженої рішенням Южноукраїнської міської ради від 22.04.2021 № 324 за 2023 рік

Управління охорони здоров'я Южноукраїнської міської ради

Бюджетом Южноукраїнської міської територіальної громади з 01.01.2023 по 31.12.2023 (далі – зві...

Звіт про виконання міської комплексної програми "Охорона здоров’я в Южноукраїнській міській територіальній громаді" на 2021 – 2025 роки

Управління охорони здоров'я Южноукраїнської міської ради

Звіт про виконання міської комплексної програми "Охорона здоров’я в Южноукраїнській мі...

Спалах гепатиту А на Вінниччині визначено як надзвичайну ситуацію на рівні області, протиепідемічні заходи посилюють

Управління охорони здоров'я Южноукраїнської міської ради

Спалах гепатиту А на Вінниччині визначено як надзвичайну ситуацію на рівні області, протиепідемічні...