AA

Історична знахідка

Колекція Южноукраїнського міського історичного музею поповнилась досить цікавим артефактом – мечем без руків’я. Місцевий житель, Ткачук Олександр, знайшов меч у р. Південний Буг біля Грибової скелі.

Фізичні особливості заліза, яке на повітрі швидко іржавіє та руйнується, призвели до того, що найдавніших залізних виробів у всіх музеях світу збереглося дуже мало. Найбільш ранні залізні вироби на території України засвідчено в сабатинівській культурі Південного Побужжя (XIII–XII ст. до н.е.

Меч – найдавніша військова довгоклинкова зброя. На українських теренах археологи виявили чимало мечів у похованнях, що сягають дописемної історії.

Київська держава була другою країною в Європі, де виготовляли власні підписні мечі. І справа тут не тільки у високому розвитку ремісничих технологій. Історикам добре відомо, що у літописних відомостях початкового періоду Київської держави меч виступає як свого роду «національна» зброя і державний символ. Не втручаючись тут у полеміку щодо витоків рицарської традиції у Давній Русі та етнічної приналежності її перших носіїв, зауважимо тільки загальновизнане: видається безперечним, що саме інститут князівської дружини, коло військових професіоналів було тим середовищем, де могло з’явитися високоспеціалізоване рицарське озброєння (у тому числі меч), використання якого потребувало фахової підготовки, а придбання – чималих статків. . У такій якості міжнародного символу рицарської звитяги, нерозривно поєднаного зі споконвічним поняттям рицарства*, меч на руських землях зберігав своє значення майже до кінця XVI ст.

На українських землях у другій половини XVI ст. окремі елементи рицарської культури були сприйняті та засвоєні новоутвореним станом – козацтвом. Протягом XVI ст. меч як військовий інструмент на українських теренах був значно посунутий іншими видами довгоклинкової зброї – кордами, тесаками, нарешті шаблями.

Тож працівники музею припускають, що наша знахідка може датуватись XIV-XVI ст.

Меч з фрагментом напису «СЛАВ» з колекції Національного музею історії України, Х ст. (довжина уламка – 280 мм; ширина клинка при п’яті – 53 мм).

 

Читайте також

У виставковій залі Южноукраїнського міського історичного музею проходить фотовиставка «Мандруючи країнами Європи»

Управління молоді, спорту та культури Южноукраїнської міської ради

17-19 вересня у виставковій залі Южноукраїнського міського історичного музею проходить фотовиставка...

Новий експонат музею

Управління молоді, спорту та культури Южноукраїнської міської ради

29 липня до Южноукраїнського міського історичного музею завітала Тетяна Сорокодум, бойовий волонтер,...

«То була Київська Русь…»

Управління молоді, спорту та культури Южноукраїнської міської ради

В Южноукраїнському міському історичному музеї відкрито виставку сакрального мистецтва «То була...

Фактор свободи

Южноукраїнський міський історичний музей

У виставковій залі Южноукраїнського міського історичного музею презентується виставка «Фа...

З основним законом по життю

Управління молоді, спорту та культури Южноукраїнської міської ради

Южноукраїнський міський історичний музей підготував виставку науково-допоміжного матеріалу «З...