AA

​​​​​​​Атестацію робочих місць за умовами праці потрібно проводити вчасно

Здоров’я — найбільша і найкрихкіша цінність людини. Саме тому порушення норм у цій сфері можуть призвести до непоправних наслідків, адже, підірвавши здоров’я, повернути його в колишній стан дуже важко. Працівники, зайняті на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, мають право на додаткові пільги та компенсації за роботу в таких умовах.

Закон України «Про охорону праці» від 14.10.1992 р. № 2694-XII зобов’язує роботодавця організовувати проведення атестації робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці. Згідно з п. 4 постанови КМУ «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» від 01.08.1992 р. № 442 проводити атестацію потрібно в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж 1 раз на 5 років.

Виникає питання, якщо роботодавець не дотримується цього правила, чи діють результати атестації на майбутнє, тобто більше 5 років?

Оскільки законодавство не надає прямої відповіді на це запитання, маємо розуміти, що результати атестації діють тільки в період, визначений у колективному договорі (але не більше 5 років). Згідно з постановою КМУ «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» від 01.08.1992 р. № 442 саме результати атестації впливають на віднесення робочого місця до категорії шкідливих або важких умов праці.

Аналогічний висновок випливає із ст. 7 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР, де встановлюється залежність між тривалістю щорічної додаткової відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та результатами атестації робочих місць за умовами праці та часу зайнятості працівника в цих умовах.

Практично дослівно підтримує таку позицію Верховний Суд у постанові від 25.04.2018 р. у справі № 804/2806/17.

Результати атестації діють тільки в період, визначений у колективному договорі (але не більше 5 років), і після закінчення цього строку більше не діють.

Працівники, продовжуючи працювати в шкідливих або важких умовах праці, втрачають право на пільги.

Отже, щоб не порушувати права працівників, слід проводити атестацію вчасно.

За несвоєчасне та неякісне проведення атестації робочого місця за умовами праці керівник підприємства несе відповідальність відповідно до частини 1 статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Читайте також

Про стан виплати допомоги громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

Управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради

  Управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради  інформує підпр...

Положення про систему відеоспостереження в адміністративному приміщенні управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради

Управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради

ЗАТВЕРДЖЕНО наказом начальника управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської р...

Інформаційно-роз’яснювальна робота комісії з питань легалізації заробітної плати та зайнятості населення

Управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради

15.09.2021 комісією з питань легалізації заробітної плати та зайнятості населення у місті Южноукраїн...

Відбулось засідання опікунської ради з питань захисту прав повнолітніх осіб, які за станом здоров’я не можуть самостійно здійснювати свої права та виконувати обов’язки

Управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради

14 вересня 2021 року в залі засідань виконавчого комітету Южноукраїнської міської ради, під головува...

До уваги осіб з інвалідністю та інших категорій населення Южноукраїнської міської територіальної громади!

Управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради

22 вересня 2021 року о 9.00 годині в приміщенні управління соціального захисту населення Южноукраїнс...

Чи потрібно проводити атестацію робочих місць, якщо підприємство змінило назву?

Управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради

Якщо підприємство змінило лише свою назву, керівництво може прийняти рішення поширити на працівників...

Навчання з пожежної безпеки

Управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради

10.09.2021 у залі засідань управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради від...